Narodowy Test Słuchu

Słuchobus podczas wakacji objedzie całą Polskę w ramach wielkiej, społecznej kampanii badania słuchu Polaków – Narodowego Testu Słuchu.

Słuchobus przejedzie Polskę wzdłuż i wszerz w ramach Narodowego Testu Słuchu. Odwiedzi co najmniej 70 polskich miast, miasteczek i wsi, przejedzie kilkanaście tysięcy kilometrów, przeprowadzi test co najmniej 15 tysięcy ludzi. Na swojej trasie ma m.in. Warszawę, Poznań, Gdynię, Szczecin, ale także Trzciankę, Wronki czy Malbork, czy Ełk. Wszędzie zatrzyma się w centralnych lub charakterystycznych, odwiedzanych przez mieszkańców punktach.

Za trzy miesiące przedstawimy raport jak słyszą Polacy.

Słuchobus wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt pozwalający na rzetelne sprawdzenie słuchu pacjentów. Wszyscy chętni przejdą przez test ecola. Jeśli test wykazuje jakiekolwiek wady skierowani zostaną na drugi, dokładniejszy test audiometryczny. Słuchobus jest otwarty dla każdego, bez względu na wiek, zaś testy są bezbolesne i bezpłatne. Każdy z pacjentów, który weźmie udział w teście otrzyma pełną informację, jak można poprawić swój słuch i jak o niego dbać.

Polacy słyszą źle. Pokazały to już m.in. wyniki ubiegłorocznej edycji testu. Przypominamy:
okazało się, że co trzeci przebadany przez nas Polak ma problemy ze słuchem, a najgorzej wypadli mieszkańcy Województwa Śląskiego i Ziemi Łódzkiej. Co gorsza niedosłyszą coraz młodsi. Blisko połowa przebadanych osób poniżej 40 roku życia miała niedosłuch. Najgorzej jest wśród osób mających 60 lat i więcej, aż 9 na 10 ma kłopoty ze słuchem. Niestety okazuje się także, że Polacy wstydzą się nosić aparaty słuchowe. Niektóre badania mówią, że na 20 Polaków potrzebujących aparatu słuchowego używa go zaledwie jedna! Co gorsza aż siedem lat zajmuje przeciętnemu Polakowi z wadą słuchu podjęcie decyzji o… rozpoczęciu używania aparatu słuchowego, mimo wiedzy o wadzie słuchu. Bardzo często jest już za późno, a wada po upływie tego czasu jest już głęboka.

Podczas testu będziemy przekonywać Polaków, że wada słuchu to nie inwalidztwo, a aparat słuchowy to nic innego jak „okulary dla uszu”.

Narodowy Test Słuchu odbywa się pod patronatem firmy Audio Service oraz z udziałem firmy Siemens.